NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

KWALIFIKACJE

Jakie wymagania muszę spełniać, aby ubiegać się o pracę Opiekunki w firmie iOPIEKA?
Kluczowa jest znajomość języka niemieckiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Pewne doświadczenie w pracy związanej z opieką będzie dodatkowym atutem.
Czy osoba, która nie zna języka niemieckiego, ma szansę otrzymać pracę?
W zasadzie znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym jest standardem. Jednak mamy też klientów, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na Opiekunki / Opiekunów o mniejszym doświadczeniu lub słabszej znajomości języka.
Czy osoba bez doświadczenia w opiece ma szansę otrzymać pracę?
Tak. W firmie iOPIEKA mamy też klientów, którzy nie wymagają fachowej opieki. Są to ludzie zdrowi, którzy są samotni i potrzebują pomocy i wsparcia w codziennym życiu.

WYNAGRODZENIE I WARUNKI PRACY

Co ma wpływ na wysokość zarobków?
Zawsze staramy się wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki finansowe dla naszych Opiekunek / Opiekunów. Ale rzeczywiście kwalifikacje, znajomość języka oraz stan zdrowia podopiecznego mają istotny wpływ na wysokość zarobków. Oferujemy też różnego rodzaju premie dodatkowe. Prosimy o kontakt w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.
Na jaki najkrótszy okres pracy można wyjechać do Niemiec z Państwa firmą?
Proponujemy Państwu wyjazdy na min. 2 miesiące. Zdarza się natomiast, że zgodnie z zapotrzebowaniem klienta organizowane są krótsze wyjazdy.
Czy oferowana przez iOPIEKA praca jest legalna?
Oczywiście, oferujemy wyłącznie legalne zatrudnienie dla Opiekunek i Opiekunów. Z zaświadczeniem A1 poświadczonym przez ZUS.
Jak wysokie jest wynagrodzenie?
Oferowane wynagrodzenie waha się od 4000 do 6000 złotych i jest uzależnione od kilku czynników: stopnia trudności zlecenia, poziomu znajomości języka niemieckiego i doświadczenia w opiece. 
Czy otrzymam wynagrodzenie w Euro czy w złotówkach?
Dostosujemy się do Pani / Pana preferencji. Wypłata jest możliwa w obu walutach, zgodnie z życzeniem.
Czy otrzymam zwrot kosztów podróży?
Tak, koszty podróży z Polski są pokrywane przez naszą firmę do wysokości 150 euro. Z doświadczenia wiemy, że to wystarcza na komfortowy przejazd autokarem lub pociągiem do wybranego miejsca w Niemczech. W przypadku, gdy Opiekunka / Opiekun wyjeżdża z innego kraju europejskiego, zwracamy koszty do określonego limitu.
Czy w miejscu pracy mam zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie?
W ramach zamieszkania z podopiecznymi, zapewniamy zakwaterowanie oraz wyżywienie.
Czy podczas trwania zlecenia otrzymuję opiekę kogoś z firmy iOPIEKA?
Oczywiście, podczas trwania zlecenia zapewniamy stałą opiekę koordynatora, który zawsze służy pomocą.
W jakich regionach mogę pracować?
Oferujemy pracę na terenie całych Niemiec, niemniej jednak możemy zawęzić region wedle Pani / Pana preferencji.
Jaki rodzaj umowy oferują Państwo swoim pracownikom?
Nasi pracownicy są zatrudniani na podstawie legalnej umowy, obejmującej także ubezpieczenie (Karta EKUZ i A1). Oferujemy umowę zlecenie, która pozwala na korzystanie z opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Jak premiujecie Waszych pracowników?
Nasz system motywacyjny składa się z kilku elementów. Wśród nich specjalna gratyfikacja za pracę w okresie świątecznym, polecenie nowej osoby do pracy Opiekunki / Opiekuna i inne... O wszelkich szczegółach i aktualnych programach opowiemy w trakcie kontaktu z nami.
Kiedy i jak otrzymuję wynagrodzenie?
Wynagrodzenie przelewane jest co miesiąc do określonego dnia miesiąca, bezpośrednio na konto pracownika.

FORMALNOŚCI

Jak wygląda proces rekrutacyjny?
Krótka rozmowa telefoniczna lub spotkanie pozwala nam określić preferencje kandydata oraz doświadczenie i stopień znajomości języka osoby zainteresowanej pracą w charakterze Opiekunki / Opiekuna osoby starszej. Następnie wysyłamy formularz rekrutacyjny, w którym znajdują się dane potrzebne nam do sporządzenia profilu Opiekuna. Po uzgodnieniu szczegółów zatrudnienia i podpisaniu umowy wraz z ubezpieczeniem, organizujemy transport.
Czy mogę wypełnić formularz w inny sposób niż przez Internet? Czy ktoś pomoże mi wypełnić formularz?
Nasi koordynatorzy pomogą w wypełnieniu formularza i przesłaniu e-maila. Gdyby zaszła taka potrzeba, wyślemy dokumenty pocztą.
Jak szybko mogę wyjechać do pracy?
Sprawne zorganizowanie wymiany dokumentów pozwala na wyjazd w krótkim terminie. Wszystkie formalności możemy załatwić już w kilka godzin.
Kto organizuje przejazd do Niemiec?
Oferujemy pełne wsparcie w organizacji podróży.
Czy muszę posiadać prawo jazdy?
Prawo jazdy nie jest wymagane, natomiast w przypadku niektórych ofert jest ono potrzebne do wykonywania pracy albo będzie dla Pani / Pana dużym ułatwieniem w komunikacji. Jeśli przy ofercie pracy prawo jazdy jest wymagane, wiąże się to najczęściej z dodatkową premią.

PRAWA I OBOWIĄZKI OPIEKUNKI / OPIEKUNA

W jaki sposób mogę nawiązać współpracę z firmą iOPIEKA?
Aby nawiązać z nami współpracę, najlepiej skontaktować się z nami telefonicznie. Można również wypełnić formularz online znajdujący się na naszej stronie internetowej.
Co będzie należało do moich obowiązków?
Zadaniem Opiekunki/Opiekuna jest staranna opieka nad osobą starszą, wymagającą wsparcia. Do głównych zadań należą: zakupy, planowanie i przygotowywanie posiłków, pomoc w życiu codziennym oraz w gospodarstwie domowym, dbanie o higienę osobistą i dobre samopoczucie podopiecznego, organizowanie jego czasu wolnego. Sprecyzowane obowiązki są zróżnicowane i zależą od wymagań danego zlecenia.
Czy mam możliwość wyboru miejsca przyszłej pracy?
Tak. Każda Opiekunka / Opiekun ma możliwość określenia swoich oczekiwań dotyczących miejsca pracy oraz zakresu obowiązków przed otrzymaniem oferty. Można określić większość z nich już na etapie wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Czy podczas pracy w Niemczech jestem ubezpieczony/a?
Tak, zapewniamy kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki której jest Pani/Pan ubezpieczona/y na terenie całej Unii Europejskiej, co zapewnia m.in. korzystanie za darmo z publicznej opieki zdrowotnej w Niemczech i innych krajach UE.
Czy mogę w razie potrzeby skorzystać z opieki medycznej podczas pobytu w Niemczech?
Tak. Każda osoba wyjeżdżająca z iOPIEKA obejmowana jest ubezpieczeniem, które upoważnia naszego pracownika do korzystania z darmowej opieki medycznej na terenie Niemiec.
Czy przed planowanym wyjazdem mogę oczekiwać kontaktu ze strony podopiecznego lub jego rodziny?
Tak. Istnieje taka możliwość. Nasi klienci często korzystają z możliwości kontaktu z wybraną opiekunką przed planowanym wyjazdem.
Czy w nagłych wypadkach będzie dla mnie dostępny jakiś numer alarmowy bez względu na porę dnia?
Tak, w razie nagłych wypadków, numer alarmowy jest dostępny przez całą dobę.

PRAKTYCZNE PYTANIA INNE

Co należy ze sobą zabrać?
Aktualny dowód osobisty (lub paszport), bilet autobusowy na przejazd, odzież stosowną do pory roku, telefon komórkowy oraz rzeczy osobiste. Jeśli Pani / Pan przyjmuje na stałe leki, warto zabrać ich zapas ze sobą. Najważniejsze będą także: pozytywne nastawienie, chęć wsparcia osoby potrzebującej, uśmiech, życzliwość i dobre serce.
Czy mężczyźni mogą również pracować jako Opiekunowie?
Oczywiście, mężczyzn też często zatrudniamy w charakterze Opiekunów. Jest to zależne od wymagań danego zlecenia.
Czy ważne jest kiedy wyślę aplikację?
Tak, ma to znaczenie. Tylko po zapoznaniu się z dokumentami aplikacyjnymi i zestawieniu ich z oczekiwaniami podopiecznego będziemy w stanie zaproponować kandydatowi szczegółowe warunki pracy.
Co się dzieje w przypadku śmierci podopiecznego?
Śmierć podopiecznego to trudne doświadczenie, w którym wspieramy nasze Opiekunki i naszych Opiekunów. W obliczu takiej sytuacji zapewniamy pełne wsparcie informacyjne. Opiekunka / Opiekun może zdecydować o szybkim powrocie do Polski. W wybranym przez siebie terminie może liczyć na pomoc w podjęciu innego zlecenia. Zapewniamy pomoc przy zmianie miejsca pobytu.
Mam referencje i kartki podziękowań od rodziny, czy jest mi to potrzebne?
Tak, ponieważ wszelkie dokumenty potwierdzające Pani / Pana doświadczenie w tego typu pracy oraz rekomendacje są mile widziane i mogą zwiększyć szanse na otrzymanie pracy. Udokumentowane doświadczenie - obok znajomości języka - może też mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia.
Jak długo czeka się na ofertę pracy?
Oferty pracy przedstawiane są Państwu na bieżąco.
Jestem na stałe zatrudniony w Polsce, ale chciałbym dorobić w trakcie urlopu. Czy w tej sytuacji mam możliwość nawiązania z Państwem współpracy?
Oczywiście, prosimy o kontakt. Mamy takie zlecenia.